confessions

Neptune

1. nesil yazar - deney faresi

  1. toplam entry 10
  2. takipçi 0
  3. puan 108

düşün ki o bunu okuyor

Neptune
ben hayatım boyunca hesap kapatmadan çekip giden bir insan olmadım. Ne iş ne de özel hayatta. Şu da var, hayatım dediğim de boru değil, tam tamına 45 yıl. Zira prensiplerimden biri şeffaflıktır ve şeffaflığın olmazsa olmazı, her türlü vedalaşmada; hem son söz ve düşüncelerimi söylemek hem de karşı tarafa "içinde kalmasın, ne söyleyeceksen şimdi söyle öyle vedalaşalım" demektir.

Buna rağmen, karşımdaki insanın benden sonra hala içinde bir şeyler kalmış ise, top benden çıkmıştır, arkamdan konuşmak onu bağlar artık. Sana zaman tanımışım hatta bunu özellikle senden rica etmişim, trip atmak yerine, olumlu ya da olumsuz hakkımda ne düşünüyorsan amiyane tabirle içindekileri kus/dök ve rahatla, ondan sonra sen yoluna ben yoluma.

O nedenle her ne kadar şu an bu başlığa yazmış olsam da, geçmişimde bir şekilde hayatına öyle veya böyle dahil olduğum veya etkileşim içinde bulunduğum bir kimsenin, böyle bir başlığa gelip yazmasını sözüm meclisten dışarı hem riyakarlık hem de aptallık olarak görürüm. Kendim yapmam, yapılmasını da istemem, nokta.

ince düşünmeye örnek

Neptune
özünde "empati" yatan kavramdır. yani " bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması" ince düşünmenin ham maddesidir aslında.

dolayısıyla her ne kadar başlık "ince düşünmeye örnek" şeklinde ve spesifik bir durumu belirtmek amaçlı açılmış gibi dursa da, şayet empati yeteneğiniz gelişmiş ise zaten ince düşünmeye yatkın olma ihtimaliniz yüksektir ve bu nedenle empati yapabildiğiniz her durumu, ince düşünmeye bir örnek olarak göstermek olasıdır. tabii yaptığınız empati sonrası, konuşma ve tavırlarınızı da buna göre şekillendirmek, ince düşünmeyi tamamlayıcı ögelerdir.

öte yandan insanlar arası iletişim haricinde de, misal sokak hayvanları için sıcak yaz günlerinde bir tas kap suyu dışarıda bulundurmak da ince düşünmek için bir örnek olarak gösterilebilir.

özetle ince düşünmek bir anlamda, önceliği kendi tarafınızdan alıp, karşı tarafın önceliklerine yöneltebilme becerisi gerektirir. biraz daha zorlarsak sonu "fedakarlık" sözcüğü ile ilişkilendirmeye kadar varabilir :) herkesin ince düşünememesinin altında yatan şey de budur. olsa ne güzel olurdu...

klavye delikanlısı

Neptune
(bkz:ergenlik dönemi)

tabii bazen ergenlik dönemini bir türlü aşamamış insanlara rastlamak da olası. ancak bir şekilde "klavye delikanlısı" söz öbeğini ne zaman okusam; gözümde canlanan ;ekmek arası bir şeyler yerken, pc veya telefonun ekranından, girmiş olduğu herhangi bir sanal sosyal platformunda, düşüncelerini açıklamak veya mantıklı argümanlarla düşündüklerini savunmak yerine, her türlü karşıt düşünceye ısrarla küfür katarak karşı çıkan, 14-18 yaş arasında bir profil geliyor.

zlatan ibrahimovic

Neptune
İsveç vatandaşı, 38 yaşında ve kariyerini ABD ligi takımlarından Los Angeles Galaxy takımında sürdüren forvet mevkinde yer alan profesyonel futbolcu. Kariyeri boyunca atmış olduğu fantastik goller nedeniyle adeta futbol sahasının bir sihirbazı gibi düşünülmüş olmasından kaynaklı, "İbrakadabra" lakabını almıştır.

Kibirin yakıştığı insanlar diye anket yapılsa kafadan oy vereceğim kişidir kendisi. Zaten Zlatan'ı ya seversin ya da kendisini hiç beğenmezsin. Ortası yoktur. Ben seven taraftayım :)

neptune

Neptune
Roma mitolojisinde yer alan su ve deniz tanrısı. Yunan mitolojisindeki karşılığı Poseidon'dur. İngilizce neptune,Türkçe yazılımı ise neptün'dür.

Aynı zamanda, güneş sistemimizdeki sekizinci ve güneşe en uzak gezegenin de ismidir. Şahsıma göre; güneş sistemimizdeki tüm gezegenler içinde en göz alıcı ve bir çok gizemi barındırması nedeniyle de en ilgi çekici gezegendir.

depeche mode

Neptune
Özellikle müzik piyasasında, topraklarından bereket fışkıran Birleşik Krallık menşeili , new wave tarzı çıkış yapan ancak zaman içinde birden fazla müzik türüne de damgasını vuran, müzik grubu.

Depeche Mode’ un kuruluş tarihi olarak 1980 yılını söylersek yanlış söylemiş olmayız.Zira günümüzde halen devam etmekte olan grubun (dile kolay 39.yıl), Depeche Mode ismi altında müzik yapmaya başlamaları gerçektende 1980 yılına dayanmaktadır.Ne var ki bu İngiliz grubunun temellerinin; Vincent John Martin (ki sahne adıyla Vince Clark) ve Andrew (Andy) Fletcher isimli müziğe gönül vermiş ve aynı zamanda okul arkadaşı olan 2 genç ismin biraraya gelmesi ile 1977 yılında atıldığını da ilave etmemiz gerekir.Bu ikiliye 1980 yılının Mart ayında Martin Lee Gore’un katılmasıyla birlikte “Composition of Sound” isimli bir grup altında kısa süreli bir oluşuma ve nihayetinde aynı yıl Dave Gahan’ ın da katılmasıyla DEPECHE MODE efsanesine merhaba demiş oluyoruz.

Her ne kadar grubun kurucuları arasında olsa da Vince Clark’ın ilk albümün çıkarılmasından kısa bir süre sonra (Kasım 1981) ayrılması sonucu olan boşluğun 1982 yılında gruba Alan Charles Wilder’ın katılımıyla dolduğunu ve Alan Wilder’ın da 1 Haziran 1995 yılında gruptan kendi isteği ile ayrılması sonucu,günümüzdeki haliyle DM’nin 39.yılına ulaştığını söylemeliyiz.

Bu arada DEPECHE MODE isminin bir Fransız Moda Dergisinin ismi olduğunu ve anlamının da “Rapor Modası” olduğunu belirtmiş olayım.

Depeche Mode = Dispatch Fashion

Grubun İngiltere’de Essex şehrinin Basildon kasabasında kurulduğunu ilave edeyim.

Yazar Örsan Öymen tarafından, hakkında yazılmış güzel bir yazıyı linke tıklayarak okuyabilirsiniz ;

https://t24.com.tr/yazarlar/orsan-k-oymen/depeche-mode,6709

baba sözlük

Neptune
Öncelikle hayırlı olsun. Umarım uzun soluklu bir ömrü olur. Kendisini ve başka sözlükleri tekrara düşmeyen bir rotanın izleneceği bir sözlük olarak, ismini geniş bir kitleye duyurması, şüphesiz ki hem yazarlarına hem de okurlarına keyif verecektir. Yine umarım ; kuruluş amacından sapmadan ve sapmasına yol açabilecek yazarları da bünyesinde barındırmadan, "eskiden buralar ne güzeldi" serzenişlerine, bu sözlükte hiç bir zaman rastlanmaz.