ezel

yavrukedi
2009 da yayına giren 2 sezon oynayan ve herkesi ekrana kitleyen efsane dizidir. Yayınlandığı zamanda küçüktüm izlerdim ama asıl manasını sonradan internetten izlediğimde anladım. İnsanları, menfaatleri, çıkarları, sevgisizliği, ihaneti, sırtından vurulmayı bize hayattan önce gösterip öğretmeye çalışan dizidir.

"Hayatın kuralı bu, ne kadar uzağa gidersen git, başladığın yere dönersin sonunda.
Ne kadar değişirsen değiş, nerede mutlu olduysan hep oraya çevirirsin kafanı.Ne kadar terbiye etsen de susturamazsın içindeki canavarı. Nereye gidersen git şunu unutma. Herkes gün olur evine döner."
alperizm
türk televizyon tarihinin oyuncu kadrosu, senaryo, kurgu, edebi içerik, diyalog, karakter bakımından gelmiş geçmiş en kaliteli dizisidir. bunun sebepleri arasında ekipte tuncel kurtiz başta olmak üzere sinema dünyasının kare aslarının yer alması olsa da en büyük ve pek kimsenin bilmediği sebep, dizinin hikayesinin alexandre dumas'ın müthiş eseri "monte kristo kontu"ndan uyarlanmış olmasıdır. monte kristo kontu 1800lü yıllarda fransa'da yaşayan edmund dantes'in hikayesini anlatmaktadır. dizideki ezel edmund dantes, ramiz dayı ise farya'dır. senaristler, karakterleri ve olayları günümüz dünyasına göre uyarlayarak kullanmışlardır. romanın 3 ciltlik kısaltılmamış versiyonunun okunması tavsiye edilir.